Dopasowanie torycznych soczewek kontaktowych
Instytucja przeprowadzająca badanie: Wydział Fizyki
Osoba przeprowadzająca badanie: Adam Muchyński
Projekt badawczy prowadzony w ramach pracy magisterskiej (promotor dr hab. Jacek Pniewski, opiekun pomocniczy mgr Justyna Kiermasz).
Miejsce badania: stary budynek Wydziału Fizyki (ul. Pasteura 7, wejście od ul. Banacha), dawna sala nr 17 na parterze (wejście naprzeciwko bufetu).
Cel badania: Badanie ma na celu określenie najlepsze ostrości wzroku w soczewkach kontaktowych. Sprawdzone to będzie poprzez użycie dodatkowych soczewek sprawdzających czy zmiana mocy polepszy jakość widzenia.
Kto może wziąć udział w badaniu:
osoba z wadą wzroku +6,00 do -10,00 dioptrii;
osoba posiadająca astygmatyzm regularny o wartościach od -0,50 do -2,75 dioptrii;
osoba chcąca stosować soczewki kontaktowe lub stosująca soczewki kontaktowe;
osoba posiadająca sprawność manualną pozwalającą na opanowanie umiejętności bezpiecznego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych.
Kto nie może wziąć udziału w badaniu:
osoba z historią laserowej korekcji wzroku;
osoba stosująca stabilnokształtne soczewki kontaktowe;
osoba z aktywną chorobą i/lub blizną rogówki;
osoba z aktywnym stanem zapalnym w obszarze przedniego odcinka oka;
osoba z zaćmą;
osoba z zezem;
kobieta w ciąży;
kobieta karmiąca piersią;
osoba chora na cukrzycę;
osoba z zaostrzeniem alergii;
osoba z chorobą autoimmunologiczną;
osoba ze słabowidzeniem i/lub niedowidzeniem;
osoba z nieprawidłowościam w budowie powiek;
zmiana stanu zdrowia między pierwszym a drugim etapem badania.
Przebieg badania: Badanie składać się będzie z dwóch etapów, każdy trwający około 30 minut:
Etap I – badanie wzroku. Podczas niego zostanie określona Pana(i) wada wzroku. Po badaniu oczu określone zostanie czy może Pan(i) nosić miękkie soczewki kontaktowe.
Etap II – dopasowanie soczewek kontaktowych.
Korzyści: Przejdzie Pan(i) przez optometryczne badanie wzroku. Otrzyma Pan(i) parę miesięcznych miękkich soczewek kontaktowych, płyn i pudełko do ich pielęgnacji i przechowania. Przesiewowo zbadany zostanie stan zdrowia układu wzrokowego i gałki ocznej. W przypadku wykrycia zmian zostanie Pan(i) pokierowany na dalszą diagnostykę okulistyczną.
Ryzyko: Badanie wzroku u niektórych osób może wiązać się z dyskomfortem, zmęczeniem, pojawieniem się bólu oczu, pieczenia oczu, bólu głowy. Nauka zakładania soczewek kontaktowych może wiązać się ze stresem, zaczerwienieniem powiek i spojówek. Stosowanie soczewek kontaktowych w sposób niezgodny z zaleceniami specjalisty oraz producenta soczewek może prowadzić do powikłań.
Prawa i obowiązki uczestnika badania: Udział w badaniu jest dobrowolny. Uczestnik badania ma prawo zrezygnować z badania w dowolnym momencie bez podania przyczyny.
Na badanie należy stawić się bez soczewek kontaktowych, w przypadku ich stosowania uprasza się o zdjęcie na 30 minut przed planowaną godziną badania.
Zapisy wyłącznie poprzez system rezerwacji: acko.asysto.pl
Aktualizacja: 2023-03-24