Analiza aberracji oka po zabiegach laserowych

Fot. ZEISS

Szanowni Państwo,

Nazywam się Magdalena Majchrzak i jestem studentką studiów magisterskich (kierunek Optometria) na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach których przygotowuję pracę dyplomową dotyczącą jakości widzenia po różnych metodach zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. 

Poszukuję pełnoletnich osób, które co najmniej rok temu poddały się zabiegowi korekcji laserowej, nie mają zdiagnozowanych obecnie chorób rogówki oraz zmętnień soczewki wewnątrzgałkowej.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące przebiegu badania.

Badanie wykonywane jest bez soczewek kontaktowych, należy zdjąć je minimum 30 minut wcześniej. Na badanie należy zabrać swoje okulary jeśli są używane. Mile widziana będzie również do wglądu dokumentacja medyczna z przeprowadzonego zabiegu.

Wyniki badania będą wykorzystane anonimowo.

Miejsce badania: stary budynek Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 7, wejście od ul. Banacha), dawna sala nr 17 na parterze (wejście naprzeciwko bufetu).

Przebieg: Badanie trwa ok. 30 minut i zawiera: 

Pomiar aberracji jest wykonywany z użyciem aberrometru, który analizuje obraz odbity od rogówki oraz czoło fali odbitej od dna oka. Krzywa czułości kontrastowej zostanie wyznaczona z wykorzystaniem testów czułości kontrastu z wyświetlacza optotypów. 

W badaniu nie są podawane żadne krople do oczu i oko nie będzie dotykane.

Korzyści: Badanie może przynieść pośrednią korzyść zdrowotną o charakterze diagnostycznym. W badaniu mogą zostać wykryte nieprawidłowości w stanie zdrowia oka. W tej sytuacji uczestnik otrzyma receptę na okulary lub/i rekomendacje badania u specjalisty. Badania takie należy regularnie wykonywać w ramach kontroli po zabiegu, tak aby mieć pewność że zabieg przyniósł spodziewane efekty.

Ryzyko: Badanie nie niesie ze sobą szczególnego ryzyka, jednak może u niektórych osób spowodować dyskomfort, zmęczenie, ból i pieczenie oczu oraz bardzo rzadko ból głowy. Badanie zostało zaakceptowane przez Komisję Rektorską ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka.

Zapisy na badanie będą prowadzone przez system rezerwacji internetowej. od października 2023 r. Dokładne terminy zostaną przesłane e-mailem i podane na niniejszej stronie. 

Magdalena Majchrzak

m.majchrzak12@student.uw.edu.pl