Badania dzieci: analiza zmian wady refrakcji w krótkim czasie za pomocą różnych typów autorefraktometrów
Instytucja przeprowadzająca badanie: Wydział Fizyki, Instytut Geofizyki, Zakład optyki Informacyjnej
Osoba przeprowadzająca badanie: mgr Justyna Kiermasz (tel. kontaktowy: 694-903-482).
Projekt badawczy prowadzony w ramach pracy doktorskiej (promotor dr hab. Jacek Pniewski).
Miejsce badania: stary budynek Wydziału Fizyki (ul. Pasteura 7, wejście od ul. Banacha), dawna sala nr 17 na parterze (wejście naprzeciwko bufetu).
Cel badania: poznanie różnych typów zmian wady wzroku w krótkim czasie (kilkanaście sekund) oraz analiza, co może wpływać na rodzaj i wielkość tych zmian.
Przebieg: Badanie składa się ze standardowego badania optometrycznego, komputerowego badania wzroku oraz wypełnienia przez mamę lub tatę kilku ankiet. W badaniu będzie zmierzona wada wzroku.
Osoba przeprowadzająca badanie będzie pokazywać różne testy na ekranie i zadawać proste pytania, na przykład „Kiedy litery na ekranie są bardziej wyraźne, w opcji numer jeden, czy w opcji numer dwa” (uczestnik może zobaczyć obie opcje kilka razy zanim odpowie). W badaniu nie podawane są żądne krople do oczu i oko nie jest dotykane. Czasem gaszone jest światło.
Korzyści: Badanie może przynieść pośrednią korzyść zdrowotną o charakterze diagnostycznym. W badaniu może zostać wykryta wada wzroku oraz nieprawidłowości w stanie zdrowia oka. W tej sytuacji uczestnik otrzyma receptę na okulary lub/i rekomendacje badania u lekarza.
Ryzyko: Badanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, jednak może u niektórych osób spowodować dyskomfort, zmęczenie, ból i pieczenie oczu oraz bardzo rzadko ból głowy. Ryzyko zarażenia się covid-19 zostało zminimalizowane przed wdrożenie specjalnych procedur. Badanie zostało zaakceptowane przez Komisję Rektorską ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka.
W badaniu mogą wziąć udział osoby w wieku 8−18 lat, które nie mają obecnie chorób rogówki, zapalenia brzegów powiek lub spojówki oraz cukrzycy.
Prawa i obowiązki uczestnika badania: Uczestnik badania ma prawo zrezygnować z udziału w badaniu w dowolnym momencie bez podania przyczyny.
Na badanie nie można przyjść w soczewkach kontaktowych, należy zdjąć je minimum 30 minut przed badaniem. Na badanie proszę zabrać swoje okulary.
Wyniki badania będą wykorzystane anonimowo.
Informacja dla rodzica na temat reżimu sanitarnego:
W związku z pandemią covid-19 badanie będzie prowadzone w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi krajowego konsultanta ds. okulistyki. W związku z tym badanie będzie podzielone na 2 spotkania, by czas spędzony wspólnie w gabinecie jednorazowo nie przekroczył 15-20 minut. Zapisy na badanie będą prowadzone przez system rezerwacji: acko.asysto.pl. Osoba zapisująca się na badanie musi zarezerwować sobie 2 terminy, a czas między pierwszą częścią badania a drugą nie powinien przekroczyć 2 tygodni.
Przed wejściem do gabinetu uczestnik będzie miał zmierzoną temperaturę ciała termometrem bezkontaktowym (jeśli temperatura będzie wyższa niż 37,5 stopnia badanie się nie odbędzie).
Wszystkie sprzęty będą przed badaniem dezynfekowane. Osoba przeprowadzająca badanie będzie miała maskę, przyłbicę i fartuch . Uczestnik badania przed badaniem będzie proszony o umycie rąk i założenie maseczki (można też mieć swoją). Między kolejnymi uczestnikami badania będzie zarezerwowany czas na przewietrzenie gabinetu.
Recepta oraz zalecenia będą wydane uczestnikowi badania dopiero przy drugim spotkaniu.
Proszę tak wybrać terminy obu spotkań, aby stan zdrowia miedzy nimi się nie zmienił (rozpoczęcie leczenia, zakończenie leczenia, gwałtowna zmiana wzrokowych warunków pracy, itp.).
Zapisy wyłącznie poprzez system rezerwacji: acko.asysto.pl
Aktualizacja: 2020-01-13